Har du lyst til at støtte Stoker Pro? Læs mere her: Støt Stoker Pro Forum

Baxi Solo Innova

Alt om fastbrændsel, brændekedler osv
Atmos, Vigas, Solo Innova, Bonus og alt andet om brændekedler
Brugeravatar
Ulrik
Redaktør
Redaktør
Indlæg: 10689
Tilmeldt: 09 dec 2006 12:50
Mit fyr: 10 KW Scotte Mini
Areal: 96/87 m2
Brændsel: German Pellets
Fremviser gerne i postnummer: 5474
Dagligt forbrug: 11 kilo
Årligt forbrug: Est. <6 ton
Geografisk sted: Veflinge, Fyn
Givet likes: 27 gange
Modtaget likes: 27 gange
Kontakt:

Baxi Solo Innova

Indlægaf Ulrik » 11 feb 2010 21:59

Baxi Solo Innova


Dette emne er til alle Solo Innova ejere. Den indeholder lidt info om Solo Innova brændekedlen.
Brug den evt. til at fortælle lidt om jeres egen Solo Innova eller til at samle mere info.


Brændekedel - Solo Innova
- Moderne brændekedel

BAXIs brændekedel Solo Innova er konstrueret til høj-effektiv forbrænding af tørt brænde (skovtræ med 15-25% vandindhold).

På grundlag af solid erfaring og afprøvning, lever kedlen ved korrekt anvendelse op til selv de strengeste krav til effektiv og miljøvenlig forbrænding af træ.

Da brændekedlen har en stor fyrboks og store døre er betjeningen let, og de »varme sider« (ikke vandkølet) gør Solo Innova mere tole­rant over for variationer i brændselskvaliteten.

Den bedste forbrænding og højeste ydelse fås ved anvendelse af tørt brænde (ca. 20% vand) savet i længder der passer til brændekedlens fyr­boks (30 cm eller 50 cm) og kløvet til 10-15 cm tykkelse.

Baxi brændekedel - Solo Innova
Solo Innova 20Solo Innova 30Solo Innova 50
Varmeydelse KW203050
Højde mm137513751375
Bredde mm584584694
Dybde inkl. ventilator, mm90711881188
Højde til røgtud, mm142514251425
Vægt tom, kg455505550
Vandindhold kedel, liter100130180
Fyrboks dybde, mm379550550
Indfyringsdør (b x h), mm350x300350x300350x300
Fyrboksindhold, liter100135185
For trælængde, m1/31/21/2
Max. diameter, nåletræ, cm101010
Max. diameter, bøg og birk, cm151515
Prøvetryk kedel, bar4,54,54,5
Prøvetryk kedel, bar4,04,04,0


Solo Innova Brochure
Brugervejledning Solo Innova std
Brugervejledning Solo Innova LC

Producent

Prøvningsattest Solo Innova 20LC
Prøvningsattest Solo Innova 20std
Prøvningsattest Solo Innova 30LC
Prøvningsattest Solo Innova 30std
Prøvningsattest Solo Innova 50LC
Prøvningsattest Solo Innova 50std

baxi.jpg
MvH Ulrik©


hudle
Stoker XII
Stoker XII
Indlæg: 640
Tilmeldt: 17 feb 2009 21:28
Mit fyr: Scotte 20 KW+ 45 rør solvarme
Areal: 320
Brændsel: træpiller
Fremviser gerne i postnummer: 6950
Dagligt forbrug: ???
Årligt forbrug: 10 ton
Geografisk sted: Vestjylland
Modtaget likes: 1 gang

Re: Baxi Solo Innova

Indlægaf hudle » 20 feb 2010 22:50

Hej

Jeg er vist den første der skriver og det er ikke så positivt.. jeg har nu boet i min ejendom i to år hvor der i forvejen er installeret:

HS Tarm (Baxi) Solo innova LC 20...

Jeg er rigtig træt af det fyr, da det ikke fungere optimalt.

I fyrboksen sætter træet sig konstant fast og kiler sig fast.. Det er ikke muligt at brænde 4x4 tømmer i længder på over 15 cm. Fyret kan ikke brænde træstykker der er særlig tykke eller lange. Det skal være meget småt pind for den vil æde det..

JEg har så et andet problem og det er at røggastemperaturen ligger på 220+ uanset hvad jeg fyrer med. Det strækker sig fra 220-300 grader og det mener jeg er for meget. Selvom jeg har justeret flammen ind i skueglasset i bundet og alt skulle være i den skønneste orden så ligger røggastemperaturen sig på 220+. Det skulle jeg ikke mene har den store effekt da der er for stort varmetab med så høj temp. i røggas. Det er selvom rørene lige er renset.

Det er så en anden ting. På min LC 20 er de røgrør (4 stk) meget svære at hive op og selvom det er renset og jeg skal hive dem op efter 14 dage til 3 uger så sidder de vildt godt fast..

JEg er på ingen måde imponeret eller i stand til at tale rosende om det fyr.. Hold fingrene langt væk fra det og køb noget andet..

Jeg har 340 m2 beboelse og når det skal varme det op + jeg har 1500 liter akkumuleringstank så er der virkelig store problemer med aat få varme på.

ca. en uge efter jeg har renset fyret kan jeg ikke få akkumuleringtanken på over 55 grader og det tager hele dagen.

JEg fyrer 6-10 gange dagligt for at holde en rimelig drifttemperatur.. akkutanken er ca på 28-35 grader om morgenen når jeg står op.. og ingen varm vand i vvb... Der går et par timer så er der vamrt vand..

Jeg her brugt 2 rummeter træ på 1 uge for at holde nogenlunde varme på... det er meget . Det er paerioden d. 12-19 januar 2010..

Jeg håber folk læser dettte inden de går ud og bruger penge på dette.. JEg ville vælge et kombifyr hvis det var mig.. Er så træt af det skodfyr, men det er bare min mening....
http://www.solenergivest.dk
Salg af solcelleanlæg til super priser

Brugeravatar
pelle
Supporter
Supporter
Indlæg: 2546
Tilmeldt: 21 feb 2008 18:05
Mit fyr: vigas 25 gasogen 2x1200 l akku
Areal: 200
Brændsel: gran og fyr og sol
Fremviser gerne i postnummer: 6900
Årligt forbrug: 3.5 tons træ pr. år
Geografisk sted: lidt syd for herning
Givet likes: 16 gange
Modtaget likes: 5 gange

Re: Baxi Solo Innova

Indlægaf pelle » 21 feb 2010 18:39

Hej
Det forstår jeg ikke. Det lyder mærkeligt, at et så hæderkronet kedelfirma, som Baxi. Skulle kunne have fremstillet et produkt der er så dårligt som du beskriver det..
Der var jo også den mulighed, at der er noget i vejen med din kedel. Er der nogle af lufthullerne der er stoppet eller er der en defekt ved røgsugeren. Måske hærden er ved at være færdig. Eller noget andet.
Når de røgturbolatorer er svære at få op. Er det så fordi de er sodet til med slagger. Så kan det jo være det er fordi, forbrændingen ikke er så god. Der skal helst være lysgule/ blå flammer i underforbrændingen og ingen røg op fra skorsten. Der kan afhængig af årstiden komme hvid damp. ( røgen der kondenserer) op af skorsten.

Ikke da at jeg ikke forstår dig. Jeg havde selv en stoker fyr fra det pågældende firma. Det kørte ad h...... til. Jeg var også sikker på det var noget af det værste, forbistrede, kedel skrammel, der nogensinde var opfundet. Men, jeg kan både læse herinde og når jeg taler med folk, at de er utrolig glade for den type stokerfyr.
Så enten har mit stokerfyr haft en deffekt eller også er det kedelfyreren ( mig) der ikke har haft nok tjek på det der. :oops:
Det var forresten en baxi ( hs tarm) 1,5 multihead.( Jeg skulle jo nok bare have kendt Troldmanden Thy, dengang. Så havde jeg nok fået det til at fungere. :oops: ) :)
mvh
Pelle
Solceller 7.6 kw anlæg. 40 x 190 watt. 42 gr. taghældning. 25 gr. mod vest fra stik syd. 2 stk 3 kw KLNE invertere.
V. pumpe Luft/luft . Panasonic. CS.HE9LKE/ CU.HE9LKE
Livet er ikke så fattigt på glæder, når bare man kommer de rigtige steder.

hudle
Stoker XII
Stoker XII
Indlæg: 640
Tilmeldt: 17 feb 2009 21:28
Mit fyr: Scotte 20 KW+ 45 rør solvarme
Areal: 320
Brændsel: træpiller
Fremviser gerne i postnummer: 6950
Dagligt forbrug: ???
Årligt forbrug: 10 ton
Geografisk sted: Vestjylland
Modtaget likes: 1 gang

Re: Baxi Solo Innova

Indlægaf hudle » 22 feb 2010 11:07

Rart med respons på ens indlæg :-)

Det er sådan at jeg har fulgt brugsanvisningen og det giver ballade... Når jeg indstiller underforbrændingen rigtig med primær og sekundær luft og den er i vinkel så kigger jeg på røggastempetaturen så er den 200+.... Jeg ved ikke hvad den skal ligge på normalt men jeg mener det er 100-150 grader... Det lyder lidt træls når man følger anvisningerne så laver den ballade på et andet område..

Og stiller jeg på det så røggastemperatuen er under 200 grader så falder kedeltemperatuen/ kedeltemperaturen er under 80 grader og så kan jeg ikke få varme på min akkutank... Det er noget rigtig skod..

HAr lige fyret med knastørt træ i den og så sætter lortet sig fast alligevel.. selvom stykkerne er under 10 cm i diameter..

Ham troldmanden Thy hvem er det?? Nogen i mit område der kender til fyret.. jeg har haft to smede ude at se på det som ikke aner hvad de lige skulle gøre... det skal åbenbart være en specialist i baxi fyr der skal ud for at det hjælper....

Angående det slagger halløj kan man så få noget der i selve røret kan løsne det.. Noget væske eller lignende eller sidder det der bare.. jeg har ingen mulighed for at få det af med børste ...... Håber der er flere der vil svare...
http://www.solenergivest.dk
Salg af solcelleanlæg til super priser

Brugeravatar
pelle
Supporter
Supporter
Indlæg: 2546
Tilmeldt: 21 feb 2008 18:05
Mit fyr: vigas 25 gasogen 2x1200 l akku
Areal: 200
Brændsel: gran og fyr og sol
Fremviser gerne i postnummer: 6900
Årligt forbrug: 3.5 tons træ pr. år
Geografisk sted: lidt syd for herning
Givet likes: 16 gange
Modtaget likes: 5 gange

Re: Baxi Solo Innova

Indlægaf pelle » 22 feb 2010 15:14

Hej
Thy, er en af supporterne herinde. Han ved bare alt om baxi multiheat stokerfyre.

Jeg syntes du skal få fat på en boremaskine børste, og så få de røgrør ordentligt gjort rene. Så vil din røgtemp. også falde .
http://www.hedestoker.dk/shop/category.asp?id=352

Så vil jeg ikke hæfte mig så meget ved den røgt. i første omgang. Men kik på forbrændingen. Det skal være sådan at asken er lysgrå pulveragtig fra underforbrændingen. Også det der er i røgrørene. De skal være nemme at børste. Ingen sod eller slagger, men kun pulver aske.

Jeg skal lige høre en ting. Stopper du med at fyre, når akkutanken er varmet op eller fylder du kedlen en ekstra gang. Det kan jo give en del sodproblemer. Jeg syntes umiddelbart din akkutank er for lille hvis du har så mange m2 at varme op. Ellers skal man jo nok ud og fyre tanken op et par gange om dagen. Men, din kedelstr. burde jo passe med den akkutank str.
Det er det bedste hvis kedlen har noget at arbejde med. Pausefyring er ikke godt.
Det vil også give dig noget bøvl med at træet vil lave bro, hvis det står og ulmer. Mit fyrbox er også bare et firkantet box og der falder træet fint ned til revnen. Men jeg pausefyrer aldrig.

Sådan nogle træstykker på 10 cm i diameter, skulle da være noget af det bedste at putte i sådan en kedel og er det knastørt, vil det nok være svært at styre røgtemp. Der er meget varme i knastørt træ. Det er mere vigtigt at få kedeltemp. op.

mvh
Pelle
Solceller 7.6 kw anlæg. 40 x 190 watt. 42 gr. taghældning. 25 gr. mod vest fra stik syd. 2 stk 3 kw KLNE invertere.
V. pumpe Luft/luft . Panasonic. CS.HE9LKE/ CU.HE9LKE
Livet er ikke så fattigt på glæder, når bare man kommer de rigtige steder.


Brugeravatar
Ole S.
Stoker XVI
Stoker XVI
Indlæg: 1876
Tilmeldt: 08 apr 2007 00:25
Mit fyr: Multi 22 på Viadrus
Areal: 105+40 uisolværksted
Brændsel: Træpiller
Årligt forbrug: sæson 07-08 3460 kg
Geografisk sted: Nordjylland

Re: Baxi Solo Innova

Indlægaf Ole S. » 22 feb 2010 15:38

Hej
Ifølge manualen er den testet til en virkningsgrad på 90% ved en røgtemp på 160gr. Det er en ret lav temp for en brændekedel, ved ikke hvordan de har opnået det. Men det kunne da være interressant at høre fra Baxi. Din røgtemp synes jeg lyder mere realistisk for en brændekedel, synes ikke den lyder alarmerende høj, men det koster selvfølgelig lidt på virkningsgraden. Måske din kedel trænger til en alvorlig omgang dybderens.
Men det med at brændet ikke kan brændes ordentlig af uden det sidder fast, det er jeg enig i at det er for dårligt, det burde kunne gøres bedre.
Umiddelbart synes jeg det lyder til at den ikke brænder helt rent, når dine retardere sidder fast.
Kan godt være jeg spørger dumt, men hvad skal man bruge en iltstyring til i et brændefyr? Skal den ikke bare have fuld luft og have lov at brage derudaf indtil træet er brændt ud. Fungerer den iltstyring rigtigt, eller måske er den defekt. Kan du evt prøve at koble den fra?
Med Venlig Hilsen Ole S.
Multi 22 på Viadrus kedel, Trækstabilisator
Røgvender over herd, plader midt i kedlen.
Timetæller, Vvb 140 l.
Ca 6 meter isokern, 25 m. præ isolerede pexrør

Brugeravatar
pelle
Supporter
Supporter
Indlæg: 2546
Tilmeldt: 21 feb 2008 18:05
Mit fyr: vigas 25 gasogen 2x1200 l akku
Areal: 200
Brændsel: gran og fyr og sol
Fremviser gerne i postnummer: 6900
Årligt forbrug: 3.5 tons træ pr. år
Geografisk sted: lidt syd for herning
Givet likes: 16 gange
Modtaget likes: 5 gange

Re: Baxi Solo Innova

Indlægaf pelle » 22 feb 2010 15:51

hej

Lægger lige dette link. jeg er dog ikke enig i fugt procenten på træet. Den bør være meget lavere.
http://www.landogliv.dk/Artikler/2009/2 ... nytter.htm
mvh
pelle
Solceller 7.6 kw anlæg. 40 x 190 watt. 42 gr. taghældning. 25 gr. mod vest fra stik syd. 2 stk 3 kw KLNE invertere.
V. pumpe Luft/luft . Panasonic. CS.HE9LKE/ CU.HE9LKE
Livet er ikke så fattigt på glæder, når bare man kommer de rigtige steder.

hudle
Stoker XII
Stoker XII
Indlæg: 640
Tilmeldt: 17 feb 2009 21:28
Mit fyr: Scotte 20 KW+ 45 rør solvarme
Areal: 320
Brændsel: træpiller
Fremviser gerne i postnummer: 6950
Dagligt forbrug: ???
Årligt forbrug: 10 ton
Geografisk sted: Vestjylland
Modtaget likes: 1 gang

Re: Baxi Solo Innova

Indlægaf hudle » 22 feb 2010 16:31

Meget fin lille artikel..

Jeg hæfter mig specielt ved dette:

Hvis en trækedel ikke kan afsætte sin varme, stiger kedeltemperaturen, og kedlens reguleringssystem vil skrue ned for lufttilførslen. Lav eller ingen lufttilførsel vil bevirke, at kedlen omdanner en del af energien i træet til tjæregas. På grund af den lave lufttilførsel vil tjæregassen ikke blive antændt. I stedet vil den kondensere til sort tjære over alt på kedlens indvendige side.

Jeg har i min kedel noget der minder om løbesod eller nok mere tjære.. men jeg kan ikke forstå hvordan den ikke skulle kunne komme af med varmen.. jeg har 1500 liter akku tank og den kan på en rigitg god dag opvarmes til 80 grader men normalvis er den på omkring 50 grader hvis jeg vel at mærke passer fyret hele dagen.. tilser det en gan i timen for at få træet til at falde sammen eller starte fyret fordi det er gået ud.. Jeg er nu heller ikke enig i en fugtighed på30-35 %.. det kan man simpelthen ikke fyre med.. det skal omkring 20 eller mindre..

men jeg ved ikke hvad jeg skal stille op med det lorte fyr for at få det til at fungere..

Normal her når det er koldt står akkutanken på ca 30-35 grader og stiger kun 10 grader i løbet af dagen hvis jeg passer fyret.. den vil ikke køre kort sagt..
http://www.solenergivest.dk
Salg af solcelleanlæg til super priser

Brugeravatar
thy
Supporter
Supporter
Indlæg: 7784
Tilmeldt: 09 dec 2006 17:17
Mit fyr: Baxi 1,5 350L
Areal: 170+60værksted+60del
Brændsel: grogodt piller
Fremviser gerne i postnummer: 5560
Dagligt forbrug: ca 8-40
Årligt forbrug: ca 5
Geografisk sted: Frøbjerg (FYN)
Givet likes: 4 gange
Modtaget likes: 11 gange
Kontakt:

Re: Baxi Solo Innova

Indlægaf thy » 22 feb 2010 17:10

bruger du iltstyringen?
hvilken ilt% er den sat til..

de lodrette røg rør må /bør ikke være så beskidte.... køb børste(spiralfjedere) til boremaskine helst 1 cm over mål så holder den meget længere..
min bro glemte at rense en gang ca 2 månder og måtte have smed med skærebrænder for at få de jern der sider i fri igen

det er net op de rør der tager varmen ud af røgen... så de høje røg termparatuer undgås...

du har vel shunt med 60graders retur ellers vil det ikke virke optimalt..

Ps..er ikke vildt meget inde i brændekedeler

pps røgkassen bør være helt tæt og ikke noget i klemme der så kommer varmen ikke den rigtige vej rundt..
Mvh thy.... ps viser gerne Banditten frem hvis det sku være 402.gif
Baxi 1,5 350l 170m2 plaseret i 120m2værksted/periodisk opvarmet
30m 3/4rør + 20m fjernvarmerør Trækstabilisator 5,10m isokern ø 20
http://thy.sensor.stokerbot.dk

Brugeravatar
mejeristen
Redaktør
Redaktør
Indlæg: 2622
Tilmeldt: 05 aug 2008 23:31
Mit fyr: BAXI Bonus 30 med 3400l akkutank
Areal: 196+25
Brændsel: Bøge brænde
Fremviser gerne i postnummer: 8450
Dagligt forbrug: ??
Årligt forbrug: 26 rm sæson 11-12
Geografisk sted: Hammel 8450
Givet likes: 4 gange
Modtaget likes: 3 gange

Re: Baxi Solo Innova

Indlægaf mejeristen » 22 feb 2010 17:14

Tja efter at have læst div. indlæg i tråden.

Du skal se at få renset de røgrør, det lyder som om du har massive mængder af glanssod i dem. få fat på en boremaskinebørste og evt gasbrænder (ukrudtsbrænder ) og prøv på at få børstet/brændt glanssoden af.

Nu skriver du at det er en Solo Innova LC dvs at kedlen har iltstyring, derfor må der sidde en lambda sonde et sted på kedlen er den iorden??? hvis den er defekt får kedlen jo ikke den mængde luft den skal have!!

De problemer du beskriver. tjære agtigt sod i røgrør, høj røgtemp, og bøvl hvis du piller ved forbrændingen så røgtemp falder til 150-160 grd
De kan næsten kun betyde at forbrændingen får ALT ALT for lidt luft.

Har selv en bonus kedel fra baxi, forbrændingsprincip det samme dog uden iltstyring. jeg havde i begyndelsen nogle problem som minder lidt om dine dog ikke så slemt. løsningen var mere LUFT!!!!

Mht rensning af røgrør har jeg hørt at man kan proppe en klud med 3dobbelt salmiakspiritus i røgrøret og så proppe det til i begge ender så skulle det blive muligt at tørre soden af med noget klude værk( tror dog at man skal gøre dette om sommeren og med Åndedrætsværn ikke en metode jeg selv ville bruge.) man burde også kunne bruge en gang brun sæbe eller tapet klister med kautisksoda lidt lige som når man afsyrer møbler.
Det er nok også sommer arbejde da det kræver stop af kedlen i længere til samt at der skal skylles med vand.
Det burde virke.
Har aldrig selv prøvet ovenstående, og fralægger mig et hvert ansvar da det er skrappe sager "
BAXI Bonus 30 + akku. tank som sikkert er Østjyllands bedst isolerede (30 cm under bunden, mellem 40 og 80 cm på siden samt 70 cm på toppen isoleringsmaterialet er flamingogranulat)



Tilbage til "Fastbrændsel"

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 0 gæster