Har du lyst til at støtte Stoker Pro? Læs mere her: Støt Stoker Pro Forum

Atmos Brændekedel

Alt om fastbrændsel, brændekedler osv
Atmos, Vigas, Solo Innova, Bonus og alt andet om brændekedler
Brugeravatar
Ulrik
Redaktør
Redaktør
Indlæg: 10690
Tilmeldt: 09 dec 2006 12:50
Mit fyr: 10 KW Scotte Mini
Areal: 96/87 m2
Brændsel: German Pellets
Fremviser gerne i postnummer: 5474
Dagligt forbrug: 11 kilo
Årligt forbrug: Est. <6 ton
Geografisk sted: Veflinge, Fyn
Givet likes: 27 gange
Modtaget likes: 27 gange
Kontakt:

Atmos Brændekedel

Indlægaf Ulrik » 11 feb 2010 20:42

Atmos Brændekedel
Atmos DC18 - Atmos DC22 - Atmos DC25 - Atmos DC32 - Atmos DC50 - Atmos DC50 - Atmos DC70 - Atmos DC75

Dette emne er til alle Atmos ejere. Den indeholder lidt info om Atmos brændekedlen.
Brug den evt. til at fortælle lidt om jeres egen Atmos eller til at samle mere info.

ATMOS brændekedler med keramisk indsats
ATMOS brændekedler produceres af det tjekkiske firma ATMOS, som er en af de førende europæiske fabrikanter af brændekedler.ATMOS har en EU godkendelse som gælder i 19 lande.

Produktprogrammet omfatter brændefyrede forgasningskedler (14 - 100 KW) samt kedler der kan fyre med brænde og påmonteres en træpillebrænder.

Atmos er en forgasnings (underforbrændings) kedel med en meget høj virkningsgrad på op til 89%.
Kedlen er opbygget med to kamre, hvor brændet placeres i det øverste, og i det nederste sker forbrændingen af gasserne i et keramisk brændkammer.
Kedlen er opbygget i pladejern med låger i støbegods.
Isolering er udført med mineraluld, og udvendig er kedlen beklædt med røde dækplader.
Kedlens forbrænding kontrolleres af en regulator, der automatisk åbner og lukker efter den ønskede kedeltemperatur, samt en termostatstyret røggassuger, der automatisk stoppes efter udbrænding af brændslet. Desuden er kedlen forsynet med en termostat for styring af pumpe til akkumuleringstank.
Atmos brændekedlen er godkendt af arbejdstilsynet for installation med trykekspansion. Dette giver mulighed for at tilkoble kedlen direkte til det eksisterende centralvarmeanlæg, desuden bliver en ny installation ofte nemmere og billigere.
Atmos kedlen skal tilsluttes akkumuleringstank og forsynes med kedelshunt.
Hertil anbefales Laddomat 21 system.

Atmos Brændekedler
DC 18DC 22DC 25DC 32DC 50DC 70DC 75
Ydelses interval (kW)14-2015-2217-2525-3535-4849-7050-75
Min. skorstenstræk (Pa)20232324253030
Vægt (kg) 273303306345407487700
Vandindhold (Ltr)455858808993190
Brændkammer indhold (Ltr)66100100140180180345
Max. brænde længde (mm)3305305305307307301000
Temperatur ved returløb
Min 65o
Virkningsgrad hele effektområdet
81 - 89%


Link til producent

atmos.gif
MvH Ulrik©


Brugeravatar
Uthsen
Stoker XI
Stoker XI
Indlæg: 512
Tilmeldt: 23 okt 2009 19:36
Mit fyr: Woody 24kw, opop 418, samt Atmos DC32s.
Areal: 255 m2
Brændsel: Træpiller og fastbrændsel
Fremviser gerne i postnummer: 9460
Geografisk sted: 9460 Brovst/Nordjylland
Kontakt:

Atmos

Indlægaf Uthsen » 13 feb 2010 22:43

Vi vil her gerne starte en tråd vedr. Atmos brændekedel eller fastbrændselskedel.
Grunden er den såre simple, at jeg selv er ejer af en Atmos DC 32S. Da det er meget begrænset hvor meget jeg har fyret i den endnu, så vil jeg her gerne have fif, gode råd, erfaringer osv., således jeg og andre kan benytte os af dem.
Grunden til jeg kun har fyret nogle få gange i brændekedlen, er at min akkumoleringstank sprang læk, da jeg ændrede systemet fra åben ekspansion til trykekspansion. Det kunne den ikke lige holde til.... :cry: ...... 1800 ltr. vand på gulvet fylder altså rimeligt meget, skulle jeg hilse at sige... :roll: ...... Den var lavet af en gammel olietank og den holdt altså ikke til trykket, selvom der blev påsvejset stivere på midten...

Nå men af skade bliver man klog, så nu søger jeg så en godkendt akkumoleringstank som kan virke sammen med min Atmos fastbrændselskedel. Men indtil jeg finder denne så står brændekedlen stille, og min Woddy træpillebrænder kører i stedet på fulde tryk....Dejligt med både livrem og seler... :great:

Nå, men dem af jer der har noget erfaring med en Atmos, de må meget gerne lige give et besyv med her omkring hvordan i fyrer i jeres fastbrændselskedel. Lige fra optænding, til ekstra brændetilførsel og når den lukker ned igen.
Hvad er der, at tage sig i agt for og hvordan fyrer man i den mest økonomisk etc.

Kom med din erfaring vedr. fyring med brænde i din Atmos brændekedel...... :great:
Med Venlig Hilsen
Uthsen....

"Hvorfor gå på arbejde, når man kan gå på jagt"

"Rigtige mænd får enæggede tvillinger"

Brugeravatar
themasterdk
Stoker XII
Stoker XII
Indlæg: 725
Tilmeldt: 21 maj 2010 21:53
Mit fyr: KSM-Multistorker 275-18i
Areal: 225 + værksted
Brændsel: Træpiller
Fremviser gerne i postnummer: 4450
Dagligt forbrug: ca. 20-25 kg piller
Årligt forbrug: 6 Tons
Geografisk sted: Vestsjælland, Jyderup 4450

Re: Atmos Brændekedel

Indlægaf themasterdk » 22 aug 2010 14:47

Har selv lige købt et Atmos DC 25. så vil meget gerne, have alt det fif i kan komme med..
--------- ;-) ---------------

VVSTEKNIKER
Stoker I
Stoker I
Indlæg: 9
Tilmeldt: 02 dec 2010 16:51

Re: Atmos Brændekedel

Indlægaf VVSTEKNIKER » 03 dec 2010 10:10

Hej

Atmos er det bedste kedel på marked efter min mening.Har selv en og har monteret 20 stk sidste år og 8 i år.
Det eneste rigtig og bruge som akku tank er rigtig akku tank.Det med gl olie tank duer bar ikke og de springer altid nå der er koldt.Ved jeg har haft 3 kunder i år der ville spar penge og bare bruge olietank og så sprang den for dem .Det er altid dyrere og laver det om bagefter.Atmos kører med 90-95 grader i fremløb så er det ikke så mærkelig at olietank kan springe.

Brugeravatar
pelle
Supporter
Supporter
Indlæg: 2547
Tilmeldt: 21 feb 2008 18:05
Mit fyr: vigas 25 gasogen 2x1200 l akku
Areal: 200
Brændsel: gran og fyr og sol
Fremviser gerne i postnummer: 6900
Årligt forbrug: 3.5 tons træ pr. år
Geografisk sted: lidt syd for herning
Givet likes: 16 gange
Modtaget likes: 5 gange

Re: Atmos Brændekedel

Indlægaf pelle » 03 dec 2010 18:04

VVSTEKNIKER.. De olietanke du omtaler. Har de anlæg været med trykeks. For så kan jeg godt forstå de tanke ikke kan holde.
Solceller 7.6 kw anlæg. 40 x 190 watt. 42 gr. taghældning. 25 gr. mod vest fra stik syd. 2 stk 3 kw KLNE invertere.
V. pumpe Luft/luft . Panasonic. CS.HE9LKE/ CU.HE9LKE
Livet er ikke så fattigt på glæder, når bare man kommer de rigtige steder.


Brugeravatar
pelle
Supporter
Supporter
Indlæg: 2547
Tilmeldt: 21 feb 2008 18:05
Mit fyr: vigas 25 gasogen 2x1200 l akku
Areal: 200
Brændsel: gran og fyr og sol
Fremviser gerne i postnummer: 6900
Årligt forbrug: 3.5 tons træ pr. år
Geografisk sted: lidt syd for herning
Givet likes: 16 gange
Modtaget likes: 5 gange

Re: Atmos Brændekedel

Indlægaf pelle » 03 dec 2010 23:56

Jeg bliver altså nød til lige at have fat i dig VVSTEKNIKER: Du skriver at ombyggede olietanke ikke kan holde til mere end 90-95 grader, så vil de briste.. Jeg. kender mange. rigtig mange der har ombyggede olietanke som akkumoleringstanke. Og som har haft det i årevis. De er alle lavet med åben eks. Det holder fint. Men, hvad kommer det vandtemp. ved ??De klarer da nemt 90-95 grader..Det må være med trykeks. beholder du mener der er noget skidt.
Solceller 7.6 kw anlæg. 40 x 190 watt. 42 gr. taghældning. 25 gr. mod vest fra stik syd. 2 stk 3 kw KLNE invertere.
V. pumpe Luft/luft . Panasonic. CS.HE9LKE/ CU.HE9LKE
Livet er ikke så fattigt på glæder, når bare man kommer de rigtige steder.

Brugeravatar
Ernst Drastrup
Supporter
Supporter
Indlæg: 1514
Tilmeldt: 12 feb 2008 10:37
Geografisk sted: Arden
Modtaget likes: 5 gange
Kontakt:

Re: Atmos Brændekedel

Indlægaf Ernst Drastrup » 04 dec 2010 10:37

Godt gået Pelle.
Temperatur og tryk er to vidt forskellige ting.
M.v.h.
Ernst
Første smed med solvarme i dk.
-- Min bog om Solvarme --

Landbo
Stoker XV
Stoker XV
Indlæg: 1429
Tilmeldt: 20 nov 2008 20:55
Mit fyr: SK-STOKER 16 Kw med TM-3006
Areal: 170
Brændsel: Flis og andet brændbart.
Årligt forbrug: ????
Geografisk sted: Thy (Vest for Thisted)

Re: Atmos Brændekedel

Indlægaf Landbo » 04 dec 2010 11:37

Hej.

Det er nemlig helt rigtigt Pelle. :great: Ligeledes er det fuldt lovligt hvis anlægets drifttryk er under 0,5 bar (5 meters vandsøjle). :wink:
Mvh. Leif.
Selvgjort er absolut velgjort - når det virker efter hensigten !
Motto: Forsøg altid at lave tingene så enkelt det er muligt.

Henrik
Stoker V
Stoker V
Indlæg: 151
Tilmeldt: 24 feb 2010 19:10
Mit fyr: Denviro sm12
Areal: 140
Brændsel: Piller fra ikea
Fremviser gerne i postnummer: 6622
Dagligt forbrug: 4
Årligt forbrug: 5000
Geografisk sted: Vejen

Re: Atmos Brændekedel

Indlægaf Henrik » 04 dec 2010 11:51

Det er helt rigtig Pelle.
Fy fy vvstekniker hvis du laver dem som trykeks.
Så lever man farligt :evil:

Brugeravatar
mejeristen
Redaktør
Redaktør
Indlæg: 2622
Tilmeldt: 05 aug 2008 23:31
Mit fyr: BAXI Bonus 30 med 3400l akkutank
Areal: 196+25
Brændsel: Bøge brænde
Fremviser gerne i postnummer: 8450
Dagligt forbrug: ??
Årligt forbrug: 26 rm sæson 11-12
Geografisk sted: Hammel 8450
Givet likes: 4 gange
Modtaget likes: 3 gange

Re: Atmos Brændekedel

Indlægaf mejeristen » 05 dec 2010 13:37

Ernst Drastrup » 04 Dec 2010, 10:37 skrev:Godt gået Pelle.
Temperatur og tryk er to vidt forskellige ting.



Arh ikke helt

Forholdet mellem tryk volumen og temperatur for Gasser beskrives som : p * V = K

Den kan godt "tillempes" hvad der sker o et væske fyldt anlæg

P = tryk
V = volumen
K = Konstant (temperatur i Kelvin)

DVS hvis P bliver større skal V blive mindre hvis K skal være konstant

Omvendt betyder det at hvis K ændre sig (tmep stiger eller falder vil enten volumen eller trykket ændre evt begge, så der er sammenhæng!

i åbne kedel anlæg er det volumen der ændre sig, i trykeksp. anlæg vil det primært være trykket der ændre sig hvis der er ændringer i temperaturen
BAXI Bonus 30 + akku. tank som sikkert er Østjyllands bedst isolerede (30 cm under bunden, mellem 40 og 80 cm på siden samt 70 cm på toppen isoleringsmaterialet er flamingogranulat)



Tilbage til "Fastbrændsel"

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst