Har du lyst til at støtte Stoker Pro? Læs mere her: Støt Stoker Pro Forum

Baxi Multi-Heat

Spørgsmål vedr. Baxi samt det tilbehør der laves til Baxi stokerfyr
Brugeravatar
Ulrik
Redaktør
Redaktør
Indlæg: 10690
Tilmeldt: 09 dec 2006 12:50
Mit fyr: 10 KW Scotte Mini
Areal: 96/87 m2
Brændsel: German Pellets
Fremviser gerne i postnummer: 5474
Dagligt forbrug: 11 kilo
Årligt forbrug: Est. <6 ton
Geografisk sted: Veflinge, Fyn
Givet likes: 27 gange
Modtaget likes: 27 gange
Kontakt:

Baxi Multi-Heat

Indlægaf Ulrik » 07 feb 2010 21:03

Baxi Multi-Heat
Baxi Multi-Heat1,5 - Baxi Multi-Heat2,5 - Baxi Multi-Heat4,0

Dette emne er til alle Baxi Multi-Heat ejere. Den indeholder lidt info om Baxi Multi-Heat stokeren.
Brug den evt. til at fortælle lidt om jeres egen Baxi.

Multi-Heat
Moderne stokerkedel med magasin

  • Til økonomisk miljøvenlig forbrænding af forskellige
    brændselsformer som træpiller og skovfis.
  • Stor fyringskomfort og konstant varme. Meget høj nytte­
    virkning 89 - ­91%.
  • Enkel betjening ved trinløs indstilling af ydelse fra 30­
    100% på digital styring med mange funktioner.
    Kedlen kræver ikke lagertank.
  • Udsatte dele af fyrboksen er udført af syrefast rustfrit
    stål (AISI 316 L). Øvrige røggasberørte stålplader er 6
    mm tykke.
  • Med automatisk tilbagebrændingssikring.
  • Røgafgang ovenud.
  • Uden indbygget varmtvandsforsyning og shuntventil.
  • Forberedt for automatisk askeudtag.
  • Usædvanlighøj nyttevirkning.
  • Opfylder de skærpede krav i Bygningsreglementet 2006.
  • Miljøvenlig moderne varme.
  • Leveres komplet færdigmonteret med magasin, kappe
    og styring.

BAXI MULTIHEAT
Multi-Heat 1,5Multi-Heat 2,5Multi-Heat 4,0
Højde mm116514751475
Højde til røgstuds, mm111014551455
Røgstuds, udv. diameter, mm130150150
Bredde kedel, mm504600600
Dybde, total, mm143515781693
Vandindhold kedel, liter50125150
Magasinets størrelse, liter200/350360/600360/600
Magasinets bredde, mm504/910600/1000600/1000
Vægt (kedel + magasin)*, tom, kg340/385530/600580/650


Baxi Multiheat Produktblad
Baxi Multiheat Brugervejledning
Baxi A/S


Baxi Multi-Heat.jpg
MvH Ulrik©


Brugeravatar
Walder
Stoker V
Stoker V
Indlæg: 187
Tilmeldt: 25 feb 2008 17:25
Mit fyr: Gasfyr
Areal: 158
Brændsel: gas
Fremviser gerne i postnummer: 4320
Dagligt forbrug: 0
Årligt forbrug: 0

Re: Baxi Multi-Heat

Indlægaf Walder » 20 feb 2010 10:51

Ulrik skrev:[*]Stor fyringskomfort og konstant varme. Meget høj nytte­
virkning 89­91%.


Så må jeg hellere få skiftet min ud :P

Walder

Helskov
Stoker IV
Stoker IV
Indlæg: 126
Tilmeldt: 02 jan 2009 19:39
Mit fyr: 10 Kw Varmepumpe fra VVS eksperten
Areal: 152
Brændsel: El
Geografisk sted: Nyborg

Re: Baxi Multi-Heat

Indlægaf Helskov » 20 feb 2010 11:09

Hvad er det for en styring der er vist på billedet?
Det er ikke den samme som i produktbladet...

3916570429
Stoker I
Stoker I
Indlæg: 12
Tilmeldt: 23 feb 2010 18:41

Re: Baxi Multi-Heat

Indlægaf 3916570429 » 21 mar 2010 19:36

Hej angående et Baxi Multi-heat 1,5-350 hvor mange m2 kan det fyre op, jeg har et hus på 130 + 90 ovenpå ??

Brugeravatar
thoken
Supporter
Supporter
Indlæg: 1857
Tilmeldt: 21 nov 2007 10:21
Mit fyr: scotte/dor 10 kw
Areal: 140 m2
Brændsel: træpiller
Fremviser gerne i postnummer: 5500
Årligt forbrug: 3,5 t
Geografisk sted: Fyn
Givet likes: 4 gange

Re: Baxi Multi-Heat

Indlægaf thoken » 21 mar 2010 19:55

Hej!
Det kan den sagtens klare!
Jeg mener den kan komme helt op på 25 kw, hvis man fifler lidt!
mvh thoken
Domptør for en scotte! Tidligere tb mini- kriger!
Scotte 10 kw, keramisk eltænder fra q-pro, chip 6.78, kompressorrens, vejrkompensering, vvb-prioritering (Metro 110l), metal bestos skorsten, røg temp 80, trækstabilisator, alpha pro pumpe.
Solcelleanlæg: 5,85 kw, med 2x3kw KLNE invertere.


Brugeravatar
thy
Supporter
Supporter
Indlæg: 7794
Tilmeldt: 09 dec 2006 17:17
Mit fyr: Baxi 1,5 350L
Areal: 170+60værksted+60del
Brændsel: grogodt piller
Fremviser gerne i postnummer: 5560
Dagligt forbrug: ca 8-40
Årligt forbrug: ca 5
Geografisk sted: Frøbjerg (FYN)
Givet likes: 4 gange
Modtaget likes: 11 gange
Kontakt:

Re: Baxi Multi-Heat

Indlægaf thy » 21 mar 2010 21:00

300m2 uden problemer + lidt triks ved mere
Mvh thy.... ps viser gerne Banditten frem hvis det sku være 402.gif
Baxi 1,5 350l 170m2 plaseret i 120m2værksted/periodisk opvarmet
30m 3/4rør + 20m fjernvarmerør Trækstabilisator 5,10m isokern ø 20
http://thy.sensor.stokerbot.dk

Drejkobbel
Stoker I
Stoker I
Indlæg: 11
Tilmeldt: 09 sep 2010 20:43
Mit fyr: Biolyt 21 kW
Areal: 230+værksted 50 m2
Brændsel: Træpiller 6 mm
Fremviser gerne i postnummer: 6430
Årligt forbrug: 7500 kg anslået
Geografisk sted: Nordborg

Re: Baxi Multi-Heat

Indlægaf Drejkobbel » 16 nov 2010 19:08

Jeg har et Baxi 2,5 med iltstyring som jeg bestemt ikke er tilfreds med. Det går ud flere gange om ugen. Selve styringen virker ret oldnordisk. Selv den mindste fejl får aktiveret en alarm og fyret slukkes. F.eks hvis det er ved at gå ud burde det gøre alt for at undgå det, dvs skrue op for luftindblæsningen, det modsatte er tilfældet, den slukker!!!. Jeg har sat kedeltemperaturen til 72 grader, men den pendler mellem 65 og 88 grader. Jeg har eksperimenteret meget med indstillingerne, og er vendt tilbage til fabriksindstillinger da det alligevel ikke hjalp.

Brugeravatar
thy
Supporter
Supporter
Indlæg: 7794
Tilmeldt: 09 dec 2006 17:17
Mit fyr: Baxi 1,5 350L
Areal: 170+60værksted+60del
Brændsel: grogodt piller
Fremviser gerne i postnummer: 5560
Dagligt forbrug: ca 8-40
Årligt forbrug: ca 5
Geografisk sted: Frøbjerg (FYN)
Givet likes: 4 gange
Modtaget likes: 11 gange
Kontakt:

Re: Baxi Multi-Heat

Indlægaf thy » 16 nov 2010 22:19

Drejkobbel » 16 Nov 2010, 19:08 skrev:Jeg har et Baxi 2,5 med iltstyring som jeg bestemt ikke er tilfreds med. Det går ud flere gange om ugen. Selve styringen virker ret oldnordisk. Selv den mindste fejl får aktiveret en alarm og fyret slukkes. F.eks hvis det er ved at gå ud burde det gøre alt for at undgå det, dvs skrue op for luftindblæsningen, det modsatte er tilfældet, den slukker!!!. Jeg har sat kedeltemperaturen til 72 grader, men den pendler mellem 65 og 88 grader. Jeg har eksperimenteret meget med indstillingerne, og er vendt tilbage til fabriksindstillinger da det alligevel ikke hjalp.


spændene....

hvor mange m2?
hvilke alarmer ?

jeg sender lige mit tlf nr....vil gerne høre nærmere :great:
Mvh thy.... ps viser gerne Banditten frem hvis det sku være 402.gif
Baxi 1,5 350l 170m2 plaseret i 120m2værksted/periodisk opvarmet
30m 3/4rør + 20m fjernvarmerør Trækstabilisator 5,10m isokern ø 20
http://thy.sensor.stokerbot.dk

Drejkobbel
Stoker I
Stoker I
Indlæg: 11
Tilmeldt: 09 sep 2010 20:43
Mit fyr: Biolyt 21 kW
Areal: 230+værksted 50 m2
Brændsel: Træpiller 6 mm
Fremviser gerne i postnummer: 6430
Årligt forbrug: 7500 kg anslået
Geografisk sted: Nordborg

Re: Baxi Multi-Heat

Indlægaf Drejkobbel » 20 nov 2010 20:02

Jeg fik er god snak med "Thy" og sammen fik vi indstillet mit fyr så det ikke går i pause så tit. Det kørte da også indtil i nat hvor det igen gik istå. Alarm A-1 Jeg har nu sat en 55 ohm modstand i serie med røggasmåleren (Det øgede temperaturen med 15 grader) så må vi se om det hjælper. Mit mål er at det skal køre nogle måneder indtil jeg får bygget et nyt fyrrum samt ny skorsten, her vil jeg så få installeret et fuldautomatisk pillefyr, så det bliver muligt at kunne tage på vinterferie, det kan man altså ikke når man har et Baxi fyr!!!
Senest rettet af Drejkobbel 20 nov 2010 20:19, rettet i alt 1 gang.

Brugeravatar
Klaus
Stoker XVIII
Stoker XVIII
Indlæg: 3769
Tilmeldt: 27 dec 2006 06:36
Mit fyr: MGM Comfort 15KW
Areal: 185kvm
Brændsel: De billigste træpiller
Fremviser gerne i postnummer: 6900
Dagligt forbrug: 10-16kg
Årligt forbrug: Forventet 4 ton
Geografisk sted: Vestjylland ved siden af Ringkøbing fjord.

Re: Baxi Multi-Heat

Indlægaf Klaus » 20 nov 2010 20:05

Jeg vil heller ikke tage et Baxi fyr med på ferie Drogar-Laugh(LBG).gif



Tilbage til "Baxi Stoker"

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 0 gæster