Havde forberet mig inden jeg gik igang og indkøbt foderkridt, samt anskaffet mig et stykke vinkeljern til at putte i bunden i kedlen.
Magasinet blev fyldt op med byg fra den lokale bonde, men dog opstartet med en lille håndfuld piller. 24 timer efter havde der ingen problemer været, den eneste ændring er en lidt sjov lugt af brænd brød

Herefter prøvede jeg at tage vinkeljernet ud, og her må jeg sige at midt fyr kørte endnu bedre, ligesom kornet blev brændt endnu bedre af.
Idag søndag er der igen fyldt piller på, da jeg i hverdage ikke er tid til at tømme aske, men næste weekend står den på korn igen

Jeg må sige at korn fyring i min Baxi er super nemt, dog skal man regne med at bruge 5 min dagligt på at tømme aske. Det er selvfølgelig også et krav at fyret for lov at bestille lidt, mit kører aldrig på pause fortiden, hvilket er en fordel.
Til historien høre selvfølgelig også at jeg har iltstyring monteret.l
